۲۸ نکته مهم برای علاقه مندان به طراحی دکوراسیون داخلی

28 نکته مهم برای علاقه مندان به طراحی دکوراسیون داخلی
دسته بندی مقالات
برچسب ها

تزئین خانه می تواند یک فرایند فوق العاده سرگرم کننده و در عین حال دلهره آور باشد. به هر حال تصمیمات زیادی برای گرفتن وجود دارد، دیوارهایی برای رنگ آمیزی و فضاهایی که باید چیدمان کرد و این نکته که مقدار قابل توجهی از اثباب و اثاثیه تزئینی وجود دارد.

خوشبختانه شما در تلاش برا ایجاد یک فضای خیره کننده تنها نیستید. هزاران طراح داخلی هستند که کاری را که شما می خواهید انجام بدهید را انجام داده اند و ما به برسی برخی نکات و توصیه های مهم آنها در اینجا می پردازیم.

برای  یک بازسازی کامل، شما نیازمند یک منبع الهام هستید تا برای برداشتن گام های بعدی و به پایان رساندن پروژه به شما کمک کند.

۱- قبل از انتخاب پالت رنگ وسایل خود رانتخاب کنید

قبل از چیدمان یک فضا بسیاری از مردم ابتدا پالت خود را انتخاب می کنند، اما ریچارد پتری، کارشناس دکوراسیون داخلی در وس اندرسون توصیه می کند که این مرحله را به بعد موکول کنید. ابتدا وسایل خود را انتخاب کنید و بگذارید که وسایل پالت رنگی شما باشد.

۲- لایه بندی منابع نوری مختلف

هیچ فضایی بدون روشنایی کامل نمی شود. در واقع به گفته ی بسیاری از طراحان داخلی هیچ اتاقی بدون حداقل سه چراغ روشنایی کامل نیست. بسیاری از مردم به روشنایی اهمیت زیادی نمی دهند، در صورتی که منابع روشنایی از اصول پایه ی چیدمان است. به گفته ی طراحان، اتاق نشیمن یا اتاق های خواب علاوه بر منبع نوری بالای سر باید حداقل سه منبع نوری دیگر داشته باشند.

بر اساس این اصل گزینه های محیطی زیادی در اختیار شما قرار می گیرد و نیز شما می توانید با افزودن چراغ های دیمر یا تار کننده نور محیطی خود را انعطاف پذیرتر کنید.

۳- در هر اتاق یک نقطه ی کانونی قرار دهید.

وسایل تزئینی می توانند در یک بازسازی خانه با هزینه کم را به یک خانه ی خیره کننده تبدیل کنند، اما اگر از تعداد زیادی از آنها استفاده کنید ممکن است فضای خود را غرق کنید.

پس یک قانون کلی باید رعایت شود، یک نقطه ی کانونی در هر اتاق قرار دهید. مانند یک شومینه که توسط یک قالیچه ی پلکانی زیبا احاطه شده، یا یک کتابخانه.

۴- از ترندها یا چیدمان به روز شده دوری کنید.

ترندها می توانند فوق العاده وسوسه انگیز باشند، اما اگر با هر طراحان حرفه ای صحبت کنید به شما می گویند که “روی چیزی که دوست دارید تمرکز کنید، نه چیزی که دیگران دوست دارند” پس ترندها را دنبال نکنید زیرا آنها گذرا هستند، اگر آن ها را ساده نگه دارید و با وسایلی که دوست دارید تزئین کنید فضای شما در آزمون زمان مقاومت خواهد کرد.

۵- جریان ترافیک در چیدمان

هنگام چیدمان مبلمان خود، مطمئن شوید که به خود و مهمانان خود فضای زیادی برای جابجایی در اطراف خود می دهید، طراحان به این چرخش می گویند. مردم همیشه دوست دارند مبلمانشان متناسب باشد. اما شما یک اتاق شلوغ که باعث به وجود آمدن ترافیک شود را نمی خواهید.

وقتی شما در یک اتاق گردش کافی دارید، احساس راحتی بیشتری می کنید.

مثال: مسیر پیاده روی ۴۰ سانتی متری بین قطعات بزرگتر مبلمان و بین ۳۵ تا ۴۵ سانتی متربین قطعات کوچکتر مبلمان باقی بماند.

۶- دانستن اندازه های دقیق از فضای مورد نظر

همیشه اندازه اتاق خود را قبل از ایجاد هرگونه تغییر در دکوراسیون خود بدانید. سقف‌ها، دیوارها، کف‌ ها و هر تکه مبلمانی را که قصد نگهداری آن را دارید اندازه‌گیری کنید.

به گفته ی طراحان هیچ چیز بدتر از داشتن یک مبل، فرش یا نورپردازی در اندازه نامناسب نیست و این رایج ترین اشتباهی است که صاحبان خانه مرتکب می شوند. خرید اقلامی که برای یک فضای معین خیلی کوچک هستند.

۷- با متعهد شدن به یک پالت گرم یا سرد، آن را ساده نگه دارید

متعادل سازی رنگ ها می تواند دشوار باشد به خصوص اگر برای اولین بار است که چیدمان انجام می دهید. بنابراین طراحان استفاده از رنگ‌های سرد یا فقط رنگ‌های گرم را توصیه می‌کنند.

هنگام شروع کار، رنگ‌های گرم و سرد را با هم ترکیب نکنید، زیرا یافتن تعادل مناسب می‌تواند واقعاً مشکل باشد.

برای مثال اگر کوسن‌های جدیدی انتخاب می‌کنید، کوسن‌هایی را انتخاب کنید که همگی از رنگ‌های سرد (مثلاً رنگ‌های آبی) یا رنگ‌های گرم (مثلاً قرمز و زرد) هستند.

۸- تابلوهای تزئینی را خیلی بالا آویزان نکنید

هنر می تواند یک فضا را متحول کند، اما ممکن است آنها را در ارتفاع نادرست نصب کنید. آثار هنری خود را پایین بیاورید. تابلو های دکوراتیو باید ۱۵۲ تا ۱۶۰ سانتی متر از زمین فاصله داشته باشند، مگر این که یک تکه مبلمان زیر آن قرار بگیرد. اما چرا این کار را می کنیم؟ زیرا این گونه تابلو در سطح چشم قرار می گیرد.

۹- از تخته چوب های ساده استفاده کنید

اگر قصد دارید از خانه ی خود را با چوب پر کنید، از چوب هایی با طرح ساده استفاده اگر رنگی را انتخاب کنید که ته رنگ نارنجی یا قرمز داشته باشد، می تواند کل فضا را از بین ببرد. اما با استفاده از رنگ های ملایم فضا سازی را برای شما آسان تر خواهد کرد.

این امر به ویژه برای اتاق‌هایی با کف‌پوش‌های چوبی سخت یا دیوارهای چوبی مهم است.

۱۰- مبلمان خود را به دیوار نچسبانید

برخلاف تصورات رایج، مبلمان شما نیازی به قرار دادن مستقیم روی دیوارهای شما ندارد. در واقع هر چه مبلمان از دیوار ها فاصله بگیرد فضا بزرگتر به نظر می رسد.

۱۱- سقف خود را تزئین کنید

هنگام طراحی یک فضا، بسیاری از ما فقط به دیوارها و کف توجه می کنیم. اما سقف نیز نیازمند توجه است. افزودن کاغذ دیواری یا رنگ چشمگیر می‌تواند سقف را زنده کند.

۱۲- ترکیب و مطابقت بافت های مختلف

بازی با رنگ یک از روش عالی برای افزودن جذابیت بصری به فضای شما است. اما بازی با بافت می تواند به همان اندازه مفید باشد. مردم اغلب هنگام تزئین خانه خود به ترکیب بافت های مختلف توجه نمی کنند.

انتخاب یک بافت برای کف و دیوارها می تواند مبلمان شما را جذاب کند. و لایه بندی اکسسوری های بافت دار مانند پتوهای بافتنی، بالش های مخملی و گلدان های سرامیکی می تواند فضای شما را پویاتر کند.

۱۳- با نواقص در فضای خود بازی کنید

هر فضایی معایب خود را دارد: یک ستون اینجا، یک سقف شیب دار آنجا، یک کف چوبی که با افزایش زمان کهنه شده است و غریزه ی ما اغلب این است که این عیوب را بپوشانیم. در واقع می توان گفت روی چیزی که نمی‌توانید پنهان کنید تأکید کنید.

بسیاری اوقات ما از عناصر معماری یا طراحی که فضا را تعریف می‌کنند نادیده می‌گیریم، اما به آنچه که با آن کار می‌کنید خوب نگاه کنید و از آن استفاده کنید.

۱۴- همه چیز را در یک ارتفاع نشان ندهید

هنگام آویزان کردن آثار هنری، چیدمان مبلمان و نمایش دکور، حتماً با ارتفاع بازی کنید. اقلام بلندتر را با اقلام کوتاه‌تر جفت کنید و جای دکور دیوار را تغییر دهید.

هیچ چیز بیشتر از لوازم جانبی که از یک طرف سطح به سمت دیگر ارتفاع یکسان دارند، طراحی زیبا را از بین نمی برد. وقتی اقلامی را که شکل، اندازه و به خصوص ارتفاع متفاوتی دارند مخلوط می کنید، علاقه، عمق و حرکت ایجاد می کنید.

۱۵- مبلمان خود را با هم ترکیب و مطابقت دهید

چیدن یک ست مبلمان همسان می تواند راهی آسان برای چیدمان فضای شما باشد. اما اگر هدف شما ایجاد یک فضای داخلی پویا است، اقلامی را در نظر بگیرید که کاملاً مطابقت ندارند.

مردم اغلب درگیر چیزهایی هستند که مطابقت دارند و توجه کافی به یک کنتراست سالم ندارند. کنار هم قرار دادن مواد، سبک‌ها، بافت‌ها و حتی دوره‌ها در هر فضا مهم است. فکر و قصد اضافی و اغلب زمان صرف شده برای انتخاب یک اتاق ارزشش را دارد.

۱۶- به ورودی خود توجه کنید

اولین چیزی که هر کسی هنگام پا گذاشتن در خانه شما می بیند ورودی است. بنابراین مقداری زمان و تلاش صرف کنید تا اولین تاثیر را به حساب بیاورید.

وقتی وارد یک خانه می شوید، مناظری که می بینید باید پذیرای شما و مهمانتان باشد. یک میز برجسته را با یک کاسه برای کلیدهای خود جفت کنید و یک آینه برای برسی خود.

۱۷- از فضای سفید استقبال کنید

هنگام تزیین، به یاد داشته باشید که لازم نیست هر گوشه ای را بسازید. فضای منفی یا دیوارهای خالی برای استراحت چشم و ذهن مورد نیاز است. با در آغوش گرفتن فضای منفی، می توانید شلوغی را کاهش دهید و توجه بیشتری را به مواردی که به نمایش گذاشته اید جلب کنید.

۱۸- آینه های خود را متفکرانه آویزان کنید

قبل از اینکه یکی را آویزان کنید، لحظه ای را در نظر بگیرید که چه چیزی را منعکس می کند. وقتی آینه ای را به دیوار آویزان می کنید، مراقب انعکاس آن باشید. پس دقیقاً در جایی که می خواهید آینه را آویزان کنید بایستید و به آنچه روبروی خود است نگاه کنید.

اگر آنها را روی دیوار مجاور یک پنجره یا در شیشه ای قرار دهید، چشم را فریب می دهد و اتاق بزرگتر به نظر می رسد و نور طبیعی را مستقیماً به اتاق می تاباند.

۱۹- نمایش آنچه جمع آوری می کنید

اگر کلکسیونر مشتاق هر چیزی هستید، مجموعه های خود را به دکور تبدیل کنید.مجموعه‌ای از تقریباً هر چیزی می‌تواند به یک خانه شخصیت بیافزاید. طراحان توصیه می کنند همه چیز از وسایل ورزشی قدیمی و کتاب های کمیک کلاسیک گرفته تا لحاف های قدیمی و صفحات وینیل را به نمایش بگذارند. با این روش به خانه ی خود شخصیت می بخشید.

۲۰- سه تایی تزئین کنید

هنگامی که فضای خود را با دکوراسیون پر می کنید، تزئین سه نفره می تواند مفید باشد. وقتی کسی تعداد زیادی قطعه در خانه‌ دارد که به‌طور پراکنده پخش می‌شوند، چشم‌ها غرق می‌شوند و نمی‌دانند به کجا نگاه کنند. پس سعی کنید سه مورد را با هم گروه بندی کنید و آنها را در ارتفاعات کمی متفاوت قرار دهید.

وقتی آنها در گروه‌های سه تایی قرار می‌گیرند، چشم به سمت بالاترین قطعه کشیده می‌شود و به سمت پایین حرکت می‌کند.به این ترتیب، شما در واقع همه آن قطعات زیبا را در خانه خود به نمایش می گذارید،به جای اینکه اجازه دهید قطعات دکور برای جلب توجه با یکدیگر رقابت کنند.

۲۱- راهروی خود را ارتقا دهید

راهرو شما ممکن است اولین چیزی نباشد که هنگام تزیین خانه خود به آن فکر می کنید، اما به اندازه بقیه فضای شما سزاوار توجه است.

هنگام تزئین خانه اغلب راهروها نادیده گرفته می‌شوند. جذاب‌تر کردن راهرو فوراً حال و هوای خانه‌تان را تغییر می‌دهد و از لحظه‌ای که وارد آن می‌شوید احساس شادی بیشتری خواهید کرد.

در نظر بگیرید که رنگ خود را با رنگی سرگرم کننده رنگ آمیزی کنید، مقداری هنری جسورانه آویزان کنید، یا کاغذدیواری جذابی قرار دهید.

۲۲- به دمای رنگ نورپردازی خود توجه کنید

هنگام تهیه روشنایی، به تعداد وسایل و روشنایی آنها توجه کنید.دمای رنگ نورپردازی شما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. کیفیت نوری که از منبع نور ساطع می‌شود، مهم‌تر از طراحی خود دستگاه نور است. داشتن نورهای کافی با دمای رنگ مناسب می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند.

۲۳- فریم های خود را ساده سازی کنید

یکی از راه‌ های ساده برای کاهش شلوغی بصری این است که تمام قاب های خانه خود را یک رنگ کنید. این انتخاب کوچک اما دگرگون‌کننده است، زیرا بر موضوع تأکید می‌کند.به این دلیل است که موزه ها همه چیز را به رنگ سفید قاب می کنند.

۲۴- بزرگترین فرشی را که می توانید پیدا کنید بخرید

فرش می تواند کارهای زیادی برای یک اتاق انجام دهد. آن ها مبلمان را آسیاب می‌کنند، به آکوستیک کمک می‌کنند و بافت را اضافه می‌کنند.

حتی اگر فضای کوچکی را تزئین می کنید، اغلب ارزش خرید یک فرش واقعا بزرگ را دارد.یک فرش کوچک در یک فضای کوچک همیشه بر اندازه اتاق تأکید می کند. هرچه فرش بزرگتر باشد، در نهایت اتاق بزرگتر به نظر می رسد.

۲۵- هرگز قدرت پرده ها را دست کم نگیرید

آیا به دنبال راهی هستید که فضای خود را بزرگتر، دنج تر و چشمگیرتر نشان دهید؟

مجموعه ای از پرده ها را ببندید.استفاده از پارچه برای پنجره‌ها، درها و کمدها بسیار متحول کننده است. این پارچه در افزودن ابعاد به اتاق شگفت انگیز است.

۲۶- روی دیوار تاکیدی ریسک کنید

رنگ پر جنب و جوش و کاغذ دیواری چشمگیر دو راه عالی برای برجسته کردن دیوارهای شما هستند. اما اگر جسورانه بودن با تمام دیوارهایتان کمی سخت به نظر می رسد، در نظر بگیرید که روی یک دیوار ریسک کنید و بقیه را همان طور که هستند رها کنید.

 ۲۷- به یاد داشته باشید، همیشه لازم نیست از صفر شروع کنید

گاهی اوقات، فضای شما نیازی به بازسازی کامل ندارد، فقط نیاز به یک تجدید سریع دارد. بهترین توصیه این است که همه چیز را دور نریزید و از صفر شروع کنید، شما می توانید با تغییر رنگ دیوار، لوازم جانبی و سایر موارد تزئینی ارزان، ظاهر یک فضا را به روز کنید.

۲۸- یک مورد را از هر اتاق حذف کنید

لحظه ای که فضای شما شروع به درهم ریختگی کرد، یک قدم به عقب بردارید و تزئینات را متوقف کنید. سپس، در نظر بگیرید که چه چیزی را می توانید از اتاق حذف کنید.

مشاوره رایگان تلفنی