ایا جکوزی برای زن باردار ضرر دارد

ایا جکوزی برای زن باردار ضرر دارد
دسته بندی مقالات
برچسب ها

در زمان بارداری از وان و جکوزی باید با احتیاط استفاده کرد یا اصلاً استفاده نشود. تحقیقات کمی در مورد استفاده از سونا، جکوزی، جکوزی و اتاق بخار در دوران بارداری وجود دارد. اما به دلیل خطرات ناشی از گرم شدن بیش از حد، کم آبی و غش، توصیه می شود از آنها اجتناب کنید.

در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی و افزایش خون رسانی به پوست احساس گرما بیش از حد طبیعی خواهید داشت. این تغییرات هورمونی همچنین می تواند باعث احساس ضعف در زنان باردار شود.

گذراندن بیش از ۱۰ دقیقه در جکوزی می تواند دمای بدن شما را بیش از ۳۸ درجه سانتیگراد افزایش دهد. تحقیقات محدودی نشان داده است که خطر در نوزادان زنانی که در اوایل بارداری تب دارند، افزایش می یابد. برخی از مطالعات همچنین نشان می دهد که تب در دوران بارداری ممکن است خطر سقط جنین را افزایش دهد، اما تحقیقات بیشتری در این مورد نیاز است.

در حالی که مشخص نیست که آیا دمای بالای غیرطبیعی بدن ناشی از تب بر روی زنان باردار تأثیر مشابهی با دمای بالا ناشی از استفاده از جکوزی دارد یا خیر، متخصصان توصیه می کنند احتیاط کنید.

این امکان وجود دارد که افزایش قابل توجه دمای مرکزی بدن شما در بارداری مضر باشد، به خصوص در ۱۲ هفته اول، اگر بیش از حد گرم می شوید، خون بیشتری در نزدیکی پوست شما جریان می یابد تا با تعریق بدن شما را خنک کند.

اگر باردار هستید و قصد استفاده از وان آب گرم را دارید، یا می خواهید از وان آب گرم در دوران بارداری استفاده کنید، این اقدامات را برای کاهش خطرات انجام دهید:

  • از نشستن در نزدیکی ورودی که آب تازه گرم شده را تامین می کند خودداری کنید.
  • زمان حضور در جکوزی را به کمتر از ۱۰ دقیقه محدود کنید.
  • در صورت امکان سعی کنید سینه خود را بالای آب نگه دارید. حتی بهتر است جایی بنشینید که فقط نیمه پایینی شما در آب گرم است.
  • اگر احساس ناراحتی کردید از وان آب گرم خارج شوید.
  • اگر جت های آب گرم روشن هستند، در طرف مقابل بنشینید که دمای آب کمی کمتر است.
  • از فرو بردن سر، بازوها، شانه ها و بالای سینه خودداری کنید.
  • اگر احساس تعریق کردید، فوراً از وان خارج شوید و خود را خنک کنید.
  • زمان حضور در جکوزی را حتی به کمتر از ۱۰ دقیقه محدود کنید یا اگر از سلامتی خوبی برخوردار نیستید یا به دلیل تب، ورزش یا استفاده قبلی از وان آب گرم یا سونا دمای بدنتان بالا رفته است، از استفاده از وان آب گرم خودداری کنید.
  • اگر تب دارید از وان آب گرم استفاده نکنید.
  • اگر در اوایل بارداری برای مدت طولانی از وان آب گرم استفاده کرده اید، در مورد راه های تشخیص نقص لوله عصبی در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

میکروب های وان آب گرم

میکروب ها یکی دیگر از نگرانی های مربوط به استفاده از جکوزی در دوران بارداری هستند. آب گرم و کوچک می تواند محل پرورش باکتری های مضر باشد. اما تعمیر و نگهداری منظم و نظارت مداوم می تواند به اطمینان حاصل شود که ترکیب شیمیایی آب به درستی متعادل است.

اگر صاحب جکوزی هستید، مطمئن شوید که از ضدعفونی کننده مناسب استفاده می کنید و آب را با استفاده از نوارهای آب استخر آزمایش کنید. سطح کلر آزاد باید بین ۲ تا ۴ قسمت در میلیون (ppm) باشد.

استفاده ایمن از جکوزی در دوران بارداری

اگر در سه ماهه اول بارداری خود هستید، توصیه کلی این است که از وان آب گرم خودداری کنید. حتی اگر زمان را کمتر از ۱۰ دقیقه نگه دارید، می تواند برای کودک آینده شما خطرناک باشد. بدن هر کس متفاوت است، بنابراین ممکن است زودتر از حد انتظار دچار گرمازدگی شوید.

به خاطر کودکتان، در سه ماه اول از غوطه ور شدن صرف نظر کنید. به جای آن، بطری آب یا یک لیوان بلند آب لیمو را بردارید و پاهای خود را فرو ببرید. همچنان باید زمان انجام این کار را محدود نگه دارید.

اگر سه ماهه اول بارداری را پشت سر گذاشته اید و می خواهید پس از تایید پزشک از وان آب گرم استفاده کنید.

مشاوره رایگان تلفنی